Wolski Lubań Maniowy - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Sponsor Strategiczny

Nowa galeria

 

Tabela ligowa

IV liga » gr.I

Reklama

Serwis Partnerski

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 10, wczoraj: 562
ogółem: 3 841 982

statystyki szczegółowe

Historia

HISTORIA KLUBU ZACZERPNIĘTA Z KSIĄŻKI ANDRZEJA NIEMCA "MANIOWY WCZORAJ I DZIŚ"

Wśród założycieli byli m.in. Jan Piwowarski, późniejszy Sołtys wsi, Władysław Hawaluk, Franciszek Potoczak, Bartłomiej Strzelec i inni. Jednym z założycieli klubu był też ks. Jan Osadziński, jeden z ówczesnych duszpasterzy parafialnych. To z jego inicjatywy w 1947 roku powołano w Maniowach Ludowy Zespół Sportowy. W pracach wokół powstającego boiska sportowego brała udział cała wieś. Pierwszy wspaniały festyn odbył się w lipcu 1948 roku. Rozegrano kilka meczy sparingowych, wystąpili krakowscy artyści, rozegrano walki bokserskie. W tymże roku drużyna piłkarska rozpoczęła rozgrywki w lidze powiatowej.

Obok sekcji piłkarskiej utworzono też sekcje: narciarską oraz hokejową (dziś nie istnieją). Jeśli chodzi o tą pierwszą to w pobliżu istniały trasy biegowe a w Węgliszczaku, na północnym stoku Ślipusa, całkiem niezła skocznia narciarska. Przez trzy sezony, w latach 1957-1960 działo się na skoczni bardzo wiele. Długości skoków dochodziły nawet do 15 metrów, wprawdzie przy osiągnięciach Małysza jest to niewiele, ale jak na taki obiekt były to rekordy. Hokeiści powstali prawdopodobnie dlatego, że w Nowym Targu istniały już "Szarotki", którym kibicowali wszyscy fani sportu na Podhalu. Maniowianie nie poprzestali jednak tylko na kibicowaniu, drużyna z Maniów była jedną z czołowych drużyn hokejowych w Lidze Wiejskiej. miała zresztą własne boisko z bandami. Najpierw "Na Stawie", poniżej Krupioka, potem "Na Krzyżówkach", obok Jawora.

Najlepsze okresy dla piłkarzy "Lubania" przypadają na lata 80-te XX wieku i czasy współczesne. W latach 80-tych "Lubań" był w klasie okręgowej i niewiele brakowało a dostałby się do trzeciej ligi. Wówczas jednak boisko zostało "samotną wystą" wśród wykopów żwirowni"SZEK-u". Zaczęto myśleć o nowym boisku. Wkrótce, na nieużytkach w środku wioski powstało duże boisko sportowe z budynkiem gospodarczym. Uroczyste otwarcie boiska odbyło się w niedzielę, 27 lipca 1986 roku. Były odznaczenia, rozegrano mecz Lubań Maniowy - Bór Dębno, wygrali gospodarze wynikiem 3-2. W roku 1989 obchodzono 40-lecie powstania zespołu. Uroczystość dlatego przesunięto o rok później i aby połączyć ją z poświęceniem nowego kościoła, tak aby mogli przyjechać goście z USA. Honorowym gościem był założyciel klubu, ks. Jan Osadziński. Do księgi pamiątkowej wpisało się ponad 500 osób. W listopadzie 1994 roku rozpoczęto poszerzanie boiska. Zakryto całkowicie potok co pozwoliło na poszerzenie stadionu i wydłużono płytę. Wkrótce dodano także trybune z krzesełkami.

W 2001 roku zespół awansował do IV i plasował się zawsze w pierwszej połowie tabeli.

 

Po dziesięciu latach Lubań Maniowy awansował do upragnionej trzeciej ligi, euforia w Maniowach rozpoczęła się 19 czerwca 2011 roku.  Lubań pokonał na własnym boisku Karpaty Siepraw 3-0 po dwóch bramkach Pietrzaka oraz jednej Gąsiorka, to zwycięstwo nie dawało jednak jeszcze awansu, piłkarze z Maniów musieli czekać na wynik pojedynku Bochni z rezerwami Sandecji, a ten okazał się pozytywny i nad Maniowami rozbrzmiało głośne, Hej co ja widzę, Maniowy są w 3 lidze ! Ponoć echo tego okrzyku słychać do dziś....

 

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Losowa galeria

Lubań vs Orkan 12.06.11
Ładowanie...

Wyniki

Mecze sparingowe

Ostatnie spotkanie

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Statystyki drużyny